Fredag den 21. juni 2024                                   Køb billet

Store Arena
08:30 08:40 Flaghejsning ved Dyrskuets formand Lars Mellemkjær
08:40 10:45 Bedømmelse af malkeracer  - køer
10:45 12:00 Bedømmelse af besætningsgrupper og udpegning af modeldyr hos alle malkekvægracer
12:00 12:30 Udpegning bedste fremtidskøer - malkekøer
12:30 13:00 Dyrskueåbning med taler af borgmester Søren Smalbro og formand for LandboNord Torben Farum
13:00 13:10 Præsentation af bedste store og lille stand 2024 ved Søren Ulrik, Vrå Maskinstation
13:10 13:40 Veteran traktorer og maskiner præsenteres af Tommy Daugaard
13:40 14:00
Kæphesteshow m. højdespring
14:00 15:00 Kødkvægsfinaler indenfor hver race samt bedste kødkvægsbesætningsgruppe
15:00 16:30 Udpegning af skuets bedste heste ved Jørgen Finderup
15:00 15:40 Udpegning af bedste krydsning, bedste hingst, bedste følhoppe og bedste føl 
15:40 16:15 Udpegning af bedste 2 års, bedste 3 års, bedste goldhoppe og bedste vallak
16:15 16:30 Udpegning af skuets bedste hest
17:00 17:45 Udpegning af  Bedste fremtidshest
18:30 20:30 Fredagshow præsenteret af Niels Grøndahl og Niels Hedermann
    Skovhuggershow ved Nordens Bedste Skovhugger, Brian Palsgaard
    Nordjyllands bedste bonderøv ved LandboUngdommen - heat 1
    Working Equitation show ved Christina Winding - se video her
    Travheste fra Travbanen i Aalborg
    Præsentation af forskellige hesteracers anvendelsemuligheder og kompetencer
    Dressuropvisning ved Christina Winding
    Gymnastikopvisning v. Juniormix, GF77, Østervrå
    Show ved Frieser Nord
    Working Equitation afslutning på dagen ved Christina Winding
     
I og ved restaurationsteltet
10:00 10:30 Koncert ved Bagterp Blæseorkester 
17:30 19:30 Dyrskue Aftenbuffet
     
Kvægarena  
08:40 12:30 Bedømmelse af kødkvæg
13:30 15:00 Bedømmelse af malkeracer - kalve og kvier. Slutter med udpegning af skuets bedste kvier inden for hver race
15:00 15:30 Udpegning af bedste fremtidsdyr, kødkvæg
     
Hestearena
09:00 12:00 Bedømmelse af heste
14:00 15:30 Bedømmelse af 4H udstillere
     
Fårearena
09:00 12:00 Bedømmelse af får
14:00 14:30 Ærespræmiekonkurrence og udpegning af bedste får 
14:30 15:00 Tildeling af ærespræmier, efterfulgt af karakteristik af får ved Jens Ole Mols
15:00 15:30 Udpegning af de bedste kaniner og fjerkræ
     
Mønstringsbaner
09:00 12:00 Bedømmelse af heste
13:00 14:30 Mønstringskonkurrence, heste
                                                                                                             Køb billet
Outdoor-område
09:00 10:00 Juniorjægerne brækker et dyr
10:00 10:30 Nordsøen Oceanarium dissekerer et havdyr
11:00 11:30 Opvisning ved K9 Life Denmark
     
12:30 13:00 DCH - eftersøgning og lydighed
     
Kæphestearena
08:30 13:30 Sjov motion for skoleelever - Kæphestetræning ved Hjørring Rideklub
14:00 16:00 Kæphestestævne ved Hjørring Rideklub
16:30 18:00 Kom og prøv en kæphest ved Hjørring Rideklub
   
Western arena
09:00 18:30 Westernridning - Aguillity - Trec
     
4H arena
11:00 13:00 Agility for hunde, får, kalve og heste ved Thomas Bertram
14:00 18:00 Bedømmelse af 4H udstillere
     
Børnehjørne - Dyreunger og Aktive hjørne
08:30 18:00 Alle aktiviteter i det Aktive Hjørne, konkurrence i Pedaltraktortræk og Dyrskue tvekampe
08:30 13:30 Undervisning af skoleelever i omgang med og håndtering af dyr
13:30 18:00 Besøg de dejlige dyreunger og prøv evt. selv at håndtere dyrene
     
LandboNords Fødevareudstilling
09:00 18:30

Udstilling og smagsprøver fra lokale fødevareproducenter

10:00 13:00 Smoothiesmagsprøver ved Vittrup Fri Fagskole
13:00 15:00 Kornet Hus fortæller og tilbyder smagsprøver

LandboNords udstilling

09:00 18:30

Mød LandboNords folkevalgte og fagkonsulenter til en politisk og faglig snak

 

 

 

Lørdag den 22. juni 2024                                                Køb Billet

Store Arena
08:30 08:35 Dyrskuet åbner
09:15 10:30 Karakteristik af større heste ved Jørgen Finderup
10:30 11:15 Karakteristik af ponyer og mindre heste ved Jørgen Finderup
11:20 12:20 Lørdagsshow præsenteret af Keld Christensen
11:20 11:30 Udpegning af bedste / smukkeste kvie på tværs af malkeracer
11:30 11:45 Udpegning bedste yver
11:45 12:00 Udpegning af bedste besætningsgruppe Malkekvæg
12:00 12:15 Udpegning af Miss Vendsyssel
12:15 12:20 Udpegning bedste Interbreed besætningsgruppe
12:25 14:10 Lørdagsshow (fortsat)
    Præsentation af skuets bedste heste, uddeling af Hesteavlsforeningen ”Nordbaggens” vandrepokal ved Jørgen Finderup
    Veteranmaskiner i ringen ved Tommy Daugaard
    Working Equitation show ved Christina Winding
    Iconic Chearledere fra Aalborg
    Show v. Frieser Nord
    Nordjyllands bedste bonderøv - heat 2
    Travheste fra Travbanen i Aalborg
    Nordjyllands bedste bonderøv - heat 3
    Working Equitation show ved Christina Winding
14:10 15:00 4H præmieuddeling 
15:00 15:30 Præsentation af ærespræmiedyrene ved formand for udstillerudvalget Karoline Holst
15:30 16:00 Præsentation af modeldyrene, vinder af skattejagten ved formand for udstillerudvalget Karoline Holst, afslutter med musik og udmarch
     
Kvægarena  
08:30 10:00 Superko konkurrence hos alle malkekvægracer HF - RDM - Jersey
10:00 10:30 Mønstringskonkurrence, kvæg og 4H-kalve miniputter
10:30 11:00 Mønstringskonkurrence, kvæg og 4H-kalve junior
11:00 11:20 Mønstringskonkurrence kvæg senior
12:30 13:45 Kødkvægsshow præsenteret af Keld Christensen
    Hædring af avlsdronning og udpegning af bedste par kødkvæg
    Udpegning bedste kødkvæg hundyr 
    Udpegning bedste kødkvæg handyr
     
Hestearena
12:30 15:00 Gangartskonkurrence
     
Fårearena
11:00 11:20 Fårenes parade ved Poul Beith
                                                                                                             Køb Billet
Outdoor-område
09:45 10:30 Juniorjægerne brækker et dyr
10:30 11:00 Nordsøen Oceanarium dissekerer et havdyr
11:00 12:00 Skovhuggershow ved Brian Toft Palsgaard -  flere gange nordisk mester i skovarbejde
12:00 12:45 Nordsøen Oceanarium dissekerer et havdyr
12:45 13:15 Secas Hundecenter, Hirtshals fortæller om træning og opdragelse af hunde
13:15 14:00 DCH eftersøgning og lydighed
14:00 15:00 Skovhuggershow ved Brian Toft Palsgaard - flere gange nordisk mester i skovarbejde
     
Kæphestearena
10:00 14:00 Kæphestestævne ved Hjørring Rideklub
14:30 15:30 Kom og prøv en kæphest
     
Western arena
09:00 15:00 Westernridning - Agillity - Trec - westernstævne afvikles løbende
15:30 15:45 Præmieoverrækkelse - westernstævne
     
4H arena
09:00 10:30 Hestemønstring for 4H udstillere
     
Børnehjørne - Dyreunger og Aktive hjørne
09:00 15:30 Besøg de dejlige dyreunger og prøv evt. selv at håndtere dyrene.
09:00 15:30 Alle aktiviteter i Det aktive Hjørne er åbne
11:00 15:00 Pedaltraktorkørsel på bane med forhindringer 
     
LandboNords Fødevareudstilling
09:00 16:00 Udstilling og smagsprøver fra lokale fødevareproducenter
10:00 15:00 VælgBælg fortæller og uddeler lækre smagsprøver
     
LandboNords udstilling
09:00 16:00 Mød LandboNords folkevalgte og fagkonsulenter til en politisk og faglig snak

 

OBS! Vi tager forbehold for ændringer i programmet

Besøg LandboNords Fødevareudstilling

I LandboNords Fødevareudstilling udstiller 20 fødevarerproducenter deres varer. Der er både mulighed for at smage og købe de mange lækkerier.

Læs mere

Masser af maskiner

Drages du af benzin og store motorer, så bliver der masser at fornøje sig med på de i alt næsten 38.000 m2, som maskinudstillingen fylder.

Læs mere

LandboNord står bag Hjørring Dyrskue

LandboNord har en mangeårig tradition for at arrangere Hjørring Dyrskue.

Læs mere